Вертикальне землеробство - це практика вирощування сільськогосподарських культур у вертикально укладених шарах з використанням модульних, висотних або переобладнаних будівель. Система інтегрує методи вирощування в закритому ґрунті та передові технології сільського господарства з контрольованим середовищем (CEA), які дозволяють здійснювати інтелектуальний моніторинг та надійний контроль середовища вирощування. Таким чином, підтримуються сприятливі кліматичні умови (вологість, температура, якість і склад повітря, повітряні потоки, світловий спектр тощо) для оптимального росту і розвитку культивованих форм життя.
Десь у 2021 році кількість населення Землі перевищила 7,8 мільярда. Очікуване зростання населення до 9,7 мільярдів до 2050 року вимагатиме збільшення виробництва продовольства на 70%. Задоволення глобальних потреб у продовольчій безпеці на обмежених землях планети вимагатиме експоненціального підвищення ефективності землекористування. Оскільки 55% населення світу проживає в містах, існує потреба у сталому виробництві продуктів харчування в містах. Фактично, протягом наступних 20 років до 80% з нас будуть жити в місті або дуже близько до нього, що робить міське сільське господарство ще більш актуальною практикою.
Завтрашнє сільське господарство може зазнати значного впливу від швидких змін клімату протягом наступних п'яти десятиліть. Підраховано, що на кожен 1 градус підвищення атмосферної температури буде втрачено 10% земель, на яких ми зараз вирощуємо продовольчі культури. Забезпечення стабільного постачання продовольства в епоху стрімкого зростання населення та зміни клімату - це виклик, який потребуватиме багатьох рішень.
Вертикальне фермерство - одне з надійних рішень глобальних проблем продовольчої безпеки. Технології вирощування сільськогосподарських культур у контрольованому середовищі добре відомі і гарантують безпечніше та надійніше постачання продовольства, яке можна виробляти цілий рік, розташовуючись поруч з міськими центрами. Системи вертикального фермерства дозволяють синхронізувати виробничі графіки з типовими моделями споживчого попиту, а не зі сприятливими погодними умовами, що також може зменшити кількість відходів завдяки більш тісному узгодженню термінів попиту та пропозиції на продукти, що швидко псуються.
Створення стійких систем виробництва продуктів харчування в міському ландшафті буде мати першорядне значення для пом'якшення значних екологічних збитків, спричинених антропогенною діяльністю. Інтеграція високотехнологічних систем виробництва продуктів харчування в міський ландшафт може зменшити порушення енергетичних потоків у природних екосистемах, що дасть їм змогу відновлюватися. Новий баланс між природою та розумним життям на Землі.